Otwarcie sezonu 2019

I Nawigacyjne Zawody Paralotniowe na EPSD

W sobotę, 11 maja na Lotnisku EPSD Aeroklubu Szczecińskiego odbyło się sekcyjne otwarcie paralotniowego sezonu 2019. Frekwencja, jak można się było spodziewać dopisała i już od 5 rano na płycie lotniska stawiło się 13 pilotów, by wziąć udział w  pierwszych zawodach nawigacyjnych organizowanych w Szczecinie.

Idea była prosta. Każdy z pilotów dostał od sędziów małe mapy, na których musiał zaznaczyć obszary, w których znajdują się wyznaczone przez organizatorów punkty, np. ratrak niewiadomego pochodzenia, czy wrak statku nad brzegiem jeziora. Następnie, punkty te należało znaleźć i sfotografować w kolejności przez siebie wyznaczonej przed startem, zaczynając od wylosowanego punktu startowego. Łatwo się mówi, ale gorzej wykonać… 🙂 Ci, którzy niedokładnie zaznaczyli na swojej mapie obszary lub nie zapamiętali dobrze wyglądu punktów, mieli w powietrzu duży kłopot. Finalnie, nikt nie znalazł kompletu 15 punktów.

Uczestników obowiązywał zakaz korzystania z pomocy GPS, nie można było robić zdjęć punktów przed startem. Za nieznaleziony punkt sędziowie dodawali punkty karne. Punkty karne dodawane były również za przekroczenie limitu czasu- 90 minut od momentu startu. Trasa lotu liczyła około 50 km. Jeśli ktoś zapatrzył się na piękne widoki wokół wschodniej części jeziora Dąbie, w czasie tym, na pewno nie zmieścił się. Warunki pogodowe, w jakich odbywały się zawody, były naprawdę wymarzone. Poranne mgły rozmyły się po godzinie 6:30. Starty pierwszych zawodników odbyły się przy słonecznej aurze. W powietrzu było spokojnie, a co za tym idzie bardzo bezpiecznie. Przywiało pierwsze chmury, których podstawa zaczynała się na 200 metrach więc widoki i przeżycia mieliśmy niezapomniane.

Ostatni zawodnik wylądował po ponad 2 godzinach lotu. Po godzinie 9:30 sędziowie ogłosili zakończenie zawodów. Zaczęło się liczenie punktów i każdy musiał przedstawić swoje fotografie we wcześniej zadeklarowanej kolejności. W międzyczasie dotarło jeszcze paru pilotów, chcących spotkać się i polatać z nami. W sumie było około 30 paralotniarzy, niektórzy z rodzinami i przyjaciółmi więc stworzyła się nas niezła grupka. Były pogaduchy, testowanie sprzętu, wymiana doświadczeń. Każdy, kto chciał, mógł sprawdzić siłę swojego napędu lub wyregulować uprząż na specjalnym podwieszeniu. Dużo ciekawych informacji można było uzyskać od przybyłego do nas Marcina Siekierskiego instruktora z Wielkopolskiej szkoły Paralotniowej Iparagliding. Można było się przymierzyć do nowych sprzętów prezentowanych przez przyjezdny SkyTrekking lub po prostu polatać nad lotniskiem na holu zorganizowanym przez ZSP (Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Paralotniowe). Wielu pilotów z uśmiechem na twarzy skorzystało z tej możliwości. W pewnym momencie kolejka do holu miała 10 kasków. Zapewne hole na 500 metrów przyczyniły się do tego… 🙂

Hole i loty trwały do późnych godzin wieczornych. W międzyczasie, o godzinie 16:00, rozpoczęło się oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Tu podziękowania należą się naszym sponsorom – Firma IdeFly oraz SkyTrekking. Jak się okazało zawody wygrała Kobieta, jedyna, jaka brała udział w naszej zabawie, wszyscy byli z tego powodu naprawdę zadowoleni. Utwierdziło to nas w tym, że paralotniarstwo jest sportem naprawdę dla każdego i nie siła fizyczna tu decyduje a umiejętności i pasja. Było nam tym bardziej miło ponieważ pierwszy puchar Sekcji Paralotniowej w Zawodach Nawigacyjnych trafił do Bydgoszczy, a więc zawody osiągnęły rangę niemalże międzywojewódzkich. Po wręczeniu nagród przyszedł czas na ognisko i wspólne grillowanie do późnej nocy.

Oby więcej takich imprez! Podziękowania dla Dyrektor Aeroklubu Szczecińskiego Pani Renaty Kostkiewicz, dla sędziów: Pana Jarosława Głowińskiego i Piotra Katarzyńczuka, dla Norberta Pająka za obsługę i widoczność w sieci, dla sponsorów, przybyłych gości i zawodników. Bez nich ta impreza by się nie udała.

Pozdrawiamy 🙂
Sekcja Paralotni Aeroklubu Szczecińskiego