Sekcja paralotniowa


Pierwsi paralotniarze w Szczecinie stawiali swoje pionierskie kroki w 1990 roku. Początkowo pojedynczo, a potem w trójkę penetrowali każdy zakątek okolicy w celu znalezienia choćby małego wzniesienia, z którego udało by się wystartować. Niestety okolice Szczecina nie są zbyt hojne jeśli chodzi o wzniesienia dobre dla paralotniarzy . Dopiero w roku 1992 jeden z nich, odkrył że niewielkie klify na Bałtykiem przy odpowiednich warunkach meteorologicznych są doskonałym miejscem do długotrwałego szybowania. Niestety zbyt rzadko wiejący północny wiatr niezbędny do latania na klifach nie zaspokajał ambicji paralotniarzy. Rok później na lotnisku Aeroklubu Szczecińskiego dokonano pierwszego startu na paralotni z napędem. Początki nie były proste. Nikt nie miał żadnego doświadczenia , nie było żadnej literatury. Przypuszcza się, że na świecie w tamtym czasie latało może kilkadziesiąt paralotni z napędem. Niemniej jednak wszystko odbyło się bez żadnych zdarzeń i incydentów. Bardzo ostrożnie, krok po kroku zdobywaliśmy kolejne doświadczenia osiągając coraz wyższy poziom bezpiecznego latania. Z roku na rok przybywało co raz więcej zainteresowanych paralotniarstwem. Zaistniała potrzeba organizowania regularnych szkoleń. Niezapomniany turnus szkoleniowy z dwudziestoma kursantami , po którym aż siedmiu z absolwentów do dzisiaj jest aktywnymi pilotami. W 2001 roku w Aeroklubie Szczecińskim została powołana Sekcja Paralotniowa skupiająca około 30 osób. Obecnie w naszych okolicach przeważnie na paralotniach z napędem lata ponad pięćdziesięciu pilotów. Są w śród nich również zawodnicy, instruktorzy i osoby zajmujące się tym sportem zawodowo.

Już od kilku sezonów Aeroklub Szczeciński jest miejscem, gdzie odbywają się kursy latania na paralotniach. Przy współpracy z różnymi instruktorami wyszkolono do dziś sporą grupę osób, którzy czynnie uprawiają paralotniarstwo. Szczecin należy do miast, gdzie do startów wykorzystujemy wyciągarki oraz napędy plecakowe. Chcąc nauczyć się tych form latania należy zdobyć odpowiednie uprawnienia, oraz umiejętności tak aby móc potem bezpiecznie cieszyć się tym sportem.

Informacje o kursach paralotniowych znajdują się w zakładce szkolenie paralotniowe, a o sesjach egzaminacyjnych na świadectwo kwalifikacji pilota paralotniowego można znaleźć na stronie egzaminlke.pl

Wciąż rosnąca popularność tego sportu, oraz niemal nieograniczone możliwości wykonywania lotów, zwłaszcza z napędem PPG, spowodowały pojawienie się również innych miejsc Szczecinie i całym województwie, gdzie można bezpiecznie startować i lądować. W naszym regionie znajduje się również jedno z bardziej popularnych miejsc do latania swobodnego na klifie, powszechnie znany w całym kraju Trzęsacz. Miejsce to wymaga jednak odpowiedniego kierunku wiatru i umiejętności pilotażu w specyficznych warunkach wykonywania lotów. Latanie na paralotni może dostarczyć niezapomnianych wrażeń, trudnych często do opisania, lecz wymaga opanowania wszelkich zasad i reguł, które pozwolą później poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Nie jest to sport szczególnie trudny, wiedza zdobyta podczas kursów jest wystarczająca do tego, aby zacząć latać samodzielnie.

Pliki do wglądu lub pobrania:

PlikOpisWielkość pliku
pdf Regulamin Kwadratu PPG Regulamin kwadratu motoparalotniowego na lotnisku EPSD
269 KB